środa, 15 października 2008

Zdezaktywowane na zawsze

Kilkaset waypointów oznaczonych od początku istnienia WaypointGame to nie tylko ciekawe miejsca, ale też kawał historii. Patrząc wstecz możemy zauważyć w jaki sposób zmieniła się przestrzeń wokół nas. Są waypointy, których już nie jesteśmy w stanie zreaktywować, a to ze względu na unicestwienie obiektu na którym znajdowała się vlepka, bądź z powodu zatracenia kluczowego dla owego waypointa charakteru danego miejsca. Opisy, a niekiedy zdjęcia takich punktów pozostały w archiwach WaypointGame.

Lista waypointów, które odeszły na zawsze:
update 17.10.2008: dodano artykuł Zajączka dotyczący #403
update: 23.03.2009: aktualizacja stanu #286; dodano #30 i #397
update: 5.04.2009, aktualizacja opisu #286

update: 12.04.2009, dodanie #321
update: 23.07.2009: dodanie #335, #467, #620, #779

#27 Jaskinia Echa - jeden z pierwszych waypointów oznaczony był pod wiaduktem nad nieukończoną i zlikwidowaną linii ciepłowniczą z elektrociepłowni w Mosznie. Jeden z końców wiaduktu był zamurowany tworząc swoistą jaskinię (z echem). Kilka miesięcy po publikacji waypoint został zniszczony przez wyburzenie owego zamurowania. Straciliśmy przez to echo.
#27 jeszcze w całości

#27 po "zabójstwie"

#30 Stara cegielnia - pozostałości brwinowskiej cegielni przestały istnieć 18.02.2009 roku. Dokładnie o godzinie 14.30 wyburzono jej komin. Artykuł wraz z fotorelacją dostępny jest na miejskiej stronie. Na jej miejscu zbudowane zostanie osiedle mieszkaniowe.

#30 - Komin cegielni pozostał jedynie na zdjęciach.

#39 Trytew - ten puszczański waypoint był umieszczony w środku opuszczonej, drewnianej chaty. Na wiosnę podczas wyprawy naszych korespondentów okazało się, że po zagrodzie pozostały jedynie zgliszcza.

#39 - przed i po

#49 Szczyt tunelu - nigdy nie używany w celach w jaki został wybudowany szczyt tunelu w pobliżu torów WKD pomiędzy przystankami Reduta Ordona i Al. Jerozolimskie był areną zmagań uczestników WPG z własnymi słabościami. O ile wejście na górę było w miarę proste o tyle aby zejść trzeba było zapomnieć o swoich lękach. Rozpoczęty na przełomie roku remont i przebudowa torowiska linii radomskiej spowodował dobudowanie dwóch torów w rezultacie czego tunel został wreszcie zagospodarowany i używany przez pociągi.

#49 - Szczyt już nigdy nie będzie taki sam

#121 Ringstand - ten bunkier znajdujący się po północnej stronie dworca Zachodniego w Warszawie został uporządkowany, a teren na którym się znajduje ogrodzony. Obecnie znajdują się tam budynki spółki PKP Energetyka, a Ringstand jest ledwo widoczny, niestety stracił swój pierwotny charakter.

Jedno z niewielu zdjęć przedstawiających #121 Ringstand

#167 Budka - kolejny zatracony waypoint z okolic dworca Zachodniego. Jego zniszczenie związane jest z unicestwieniem #49. Nieużywana od kilkudziesięciu lat budka dróżnika została wyburzona łychą koparki na wiosnę 2008 roku. Obecnie w jej miejscu biegnie nowopołożony tor.

#233, #403 Olin - tutaj przynajmniej znamy dokładną datę "śmierci". Jest nią 17.08.2008. Olin, czyli jeden z pawilonów szpitala gruźliczego dla dzieci w Otwocku spłonął w nocy. Nie wiadomo, czy było to celowe podpalenie. Artykuł Zajączka Artykuł GW.

#403 - drewniane podcienie Olina

#281 Cegielnia - W tym przypadku również znamy datę unicestwienia, ale w odróżnieniu od Olina ta akcja była zorganizowana i spotkała się z entuzjazmem lokalnej społeczności. 6.09.2008 w akompaniamencie zespołu GolecuOrkietra nastąpiło wyburzenie komina cegielni.

#281 w całej okazałości

#286 Obiekt radiolokacyjny - urządzenie w Zaborówku mające na celu identyfikację i lokalizację obiektów latających został rozebrany 6 września 2008 roku. Obecnie (początek roku) 2009 trwa w tym miejscu budowa nowego obiektu tego typu, którego uruchomienie zaplanowane jest na 6 maja 2009 roku. Więcej o Obiekcie radiolokacyjnym można poczytać na stronach 26 i 27 WPP nr 4.

#286 Obiekt radiolokacyjny w maju 2008 roku

#319 Telefon - aparaty na żetony zniknęły z naszych ulic już kilka lat temu, jednak w Otwocku ostało się jedno z takich urządzeń. Niestety wrzesień 2008 roku nie okazał się łaskawy również dla tego urządzenia.

#319 - owaypointowany telefon

#321 Zdrówko - kolejny otwocki symbol zniknął gdzieś w przedświątecznym tygodniu 6-12.04.2009. Budynek w latach świetności pełnił funkcję Sanatorium Ministerstwa Zdrowia, a tuż przed wyburzeniem jego stan możnaby nazwać surowym - pozostały jedynie ściany. Wszystkie elementy wyposażenia oraz metolowe części instalacji zostały usunięte bądź zrabowane.
Na szczęście waypoint odwiedziła spora grupka graczy WPG przez co na pewno został udokumentowany na wielu eksploracyjnych fotografiach.

#321

#335 Ambona - znajdującą się w dosyć ruchliwym jak na standardy myśliwskie miejscu ambonę ktoś podobno przewrócił wczesną wiosną 2009 roku. Waypoint był na tyle charakterystyczny, że został ustawiony przed Europiastowym Alleypiastem.


#335 - ot, zwykła sucholaska ambona(stan na czerwiec 2008)

#397 Pass - Ruina miejscowej kotłowni wyburzona prawdopodobnie we wrześniu 2008 roku. Budynek nie przedstawiał dużej wartości, ale zawierał ciekawe malunki lokalnych artystów (szczegóły w komentarzu waypointa).


#397 - passowska kotłownia - widok ogólny.

#467 Fontanna w lesie - Niezwykle atrakcyjny waypoint szczególnie w upalne dni. Ten uszkodzony odwiert wody artezyjskiej "straszył" przez kilkanaście miesięcy, a może i lat. Wiosną 2009 roku został naprawiony.

#397 -fontanna za czasów świetności.

#620 Opuszczony dom przy Modlińskiej - usprawnienia komunikacyjne stolicy niosą za sobą też nieprzyjemne skutki. Ekipa przystępująca do pracy nad Mostem Północnym zrównała z ziemią opuszczone zabudowania przy ulicy Modlińskiej

#620 - z zewnątrz zwykła rudera, ale z pewnością kryć w sobie musiała ciekawe historie.

#779 Praska Parowozownia - kolejny waypoint Zajączka, którego zniszczenie odbiło się echem w warszawskich mediach. 5 maja 2009 roku na teren po byłej parowozowni wjechały buldożery. Obiekt został w większości zniszczony, nie pociesza nawet fakt, że sprawca został zobligowany do przywrócenia stanu sprzed akcji. O szczegółach można na przykład poczytać na łamach Życia Warszawy.

#779 - "Palenie wzbronione" - tym razem nie podpalenie, ale bezczelne użycie spychacza zniszczyło zabytek.

Na chwilę obecną mamy informacje tylko o powyższych waypointach. Ich historie świadczą o tym, że warto oznaczać, opisywać, zdobywać i komentować miejsca zagrożone, ale również takie które wydają się na pozór bezpieczne.

Jeśli jakiś z waypointów został już "zdeaktywowany na zawsze" prześlijcie nam informację, a na pewno znajdzie się tutaj informacja tym zdarzeniu. Post będziemy się starać na bieżąco aktualizować. Róbcie zdjęcia, bo wkrótce mogą one być jedyną dokumentacją po takich miejscach.

1 komentarz:

dmk pisze...

Fontanna:
http://wpg.alleycat.pl/waypoint.php?wp=483 to też już historia. Nawet miałem okazję na żywo zobaczyć ekipę "demontującą" :)